Header image

Národný projekt „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systému aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Oproti súčasnému stavu potrebuje IT sektor ročne navyše aspoň tisíc nových zamestnancov – špecialistov. Prostredníctvom národného projektu chceme prispieť k riešeniu tohto problému. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“.

 

Aktuality

  • V mesiaci november prejdú všetci prváci testovaním bádateľských spôsobilostí, ktoré si overia „Vstupným testom bádateľských spôsobilostí“; tí, ktorí už vstupný test absolvovali, v najbližšom čase prejdú testovaním „Výstupný test bádateľských spôsobilostí“
  • Plánujeme spustiť ďalšie kolo konzultácií k testovaniu ECDL.
  • Práve prebieha príprava vybraných učiteľov a 29 žiakov k testovaniu pre získanie certifikátu ECo-C®. 
  • Chystáme otvorené hodiny v predmetoch Internet vecí a Robotika pre učiteľov z iných škôl.
  • V rámci krúžkovej činnosti prebieha krúžok „Sieťové technológie v internete vecí“

 

Logo - Európsky sociálny fond Logo - Projekt IT akadémia
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Logo - Operačný program Ľudské zdroje

ECDL

Na našej škole pravidelne realizujeme konzultácie aj testovanie na ECDL. ECDL (European Computer Driving Licence) je vlastne Európsky vodičský preukaz na počítače.

ECDL ponúka ucelené riešenie v oblasti identifikácie, vzdelávania a certifikácie digitálnych zručností bežného používateľa výpočtovej techniky. Je založený na unikátnom súbore sylabov (súpis požadovaných znalostí a zručností), na základe ktorých je možné vyučovať, hodnotiť alebo popisovať digitálne zručnosti, a metodike, ktorá spoľahlivo overí, či uchádzač požadovanú úroveň znalostí a zručností dosahuje. 

Certifikáty systému ECDL sú medzinárodne rešpektovanými dokladmi o tom, že ich držiteľ dosahuje požadovanú úroveň/štandard digitálnych zručností z príslušnej oblasti IT.


ECo-C

ECo-C® je v krajinách Európskej únie štandardizovaný certifikát v oblasti osobnostného rozvoja a komunikačných kompetencií. Aby ste získali ECo-C® certifikát, musíte úspešne absolvovať 4 skúšky (Tímová práca, Selfmarketing, Manažment pri konfliktoch a Komunikácia). Pomocou týchto 4 modulov získajú absolventi a absolventky náhľad do štruktúr správania, spôsobov komunikácie a pátrania po motívoch, ktoré tvoria základy komunikácie. Osvoja si komunikačné techniky, ktoré im pomôžu zvládnuť medziľudské vzťahy ako vo vlastnom tíme, tak aj v styku so zákazníkom.

Pre tieto skúšky sú k dispozícii učebné materiály, ktoré sú aprobované u ECo-C® Europe, resp. u národných koordinačných stredísk. Záverečná časť pre získanie certifikátu prebieha formou prípadovej štúdie, na ktorú sa kandidát má možnosť 15 min. pripraviť a následne prebieha 5 min. dialóg so skúšobným komisárom. 

ECo-C® výhody:

  • Trvalé štandardné základné vzdelanie v oblasti vývoja osobnosti a komunikácie platné v krajinách Európskej únie
  • Zvýšenie šancí na európskom trhu práce
  • Zlepšenie, prípadne vybudovanie osobných kompetencií
  • Normovaný priebeh skúšky podľa „Centrálneho abiturientného systému“

Science Lab  

Naša škola je vďaka národnému projektu IT akadémia vybavená modernou technológiou, ktorá je integrovaná v učebni IT predmetov – Science Lab. Keďže sa jedná o vybavenie laboratória pre využitie na účely IT predmetov (hlavne Internet vecí), laboratórium disponuje novými špičkovými počítačmi, WIFI smerovačmi, osciloskopmi a laboratórnymi zdrojmi, mikropočítačmi Raspberry Pi, rôznymi vývojovými setmi, ale aj digitálnymi multimetrami, komponentmi pre spájkovaciu techniku, rôznymi senzorovými setmi, atď.    

Aktivity v laboratóriu Science Lab:

  • Prebiehajúca výučba predmetu Internet vecí
  • Otvorené hodiny v Science Labe v predmete Internet vecí a Robotika
  • Krúžková činnosť v Science Labe zameraná na využitie IT v praxi, prebieha pod vedením Ing. Barutiaka s názvom „Sieťové technológie v internete vecí“ vhodná pre žiakov stredných odborných škôl aj 2. stupeň základných škôl
  • V rámci krúžkovej činnosti prebehne aj akcia zameraná na žiakov základných škôl Juniverzity.

 

Vzdelávanie učiteľov

Do pozornosti otvorené relevantné vzdelávania v rámci IT Akadémie realizované na UPJŠ v Košiciach.

Kurz

Termín

Prihlasovanie do

Počet celodenných stretnutí

Výučba matematiky na SŠ

Od 28.10.2019

25.10.2019

5

Výučba fyziky na SŠ

Od 01/2020

15.12.2019

5

Moderné metódy vyučovania informatiky na SŠ 

Od 12/2019

30.11.2019

5

Programovanie mikroprocesorových systémov na SŠ 

Od 25.10.2019

22.10.2019

5

Výučba pokročilejších techník programovania

v príprave

 

5

Dáta a ich prezentácia

Od 01/2020

15.12.2019

5

Objektové programovanie a prezentácia dát

Od 01/2020

15.12.2019

5

Počítačové systémy

v príprave

 

5

 


 Motivačný predmet

Z portfólia predmetov ponúkaných národným projektom sa na našej škole začal vyučovať predmet Internet vecí, ktorý sa vyučuje vo štvrtom ročníku v študijnom odbore Technické lýceum, následne sa tento predmet bude vyučovať aj študijnom odbore Informačné a sieťové technológie. Cieľom predmetu je naučiť žiakov ako sa spracúva informácia, ďalej nadviazanie komunikácie s internetom (MQTT) a možnosť získania tejto informácie kdekoľvek na svete s prístupom na internet.

Logo - IT akadémia partner