Header image

Záverečné medzinárodné projektové stretnutie piatich krajín - Nemecka, Grécka, Cypru, Maďarska a Slovenska v rámci programu Comenius – celoživotné vzdelávanie – školské partnerstvá  sa uskutočnilo v dňoch 21. apríla až 23. apríla 2010 na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach.
Stretnutie malo hodnotiaci charakter a nieslo sa v duchu  názvu a obsahu projektu – Mládež Európy zariaďuje svoj životný priestor spoločne – Naše mesto - naša škola – naša trieda. 

Vďaka  tomuto multilaterálnemu projektu mala naša škola mimoriadnu príležitosť stretávať nových priateľov osobne i cez internet viac ako dva roky. Partnerstvo zúčastnených škôl prispelo k dosiahnutiu vytýčených cieľov celoživotného vzdelávania, k novým metódam vzdelávania v školách, prebudilo záujem o históriu a kultúru iných národov a viedlo študentov k zlepšeniu ich životného prostredia.

Počas našej spolupráce sa postupne vytvárali priateľstvá a kontakty medzi nemeckými, gréckymi, cyperskými a maďarskými učiteľmi, študentmi a zamestnancami škôl. Projekt sa stal motiváciou pre študentov, aby sa učili cudzie jazyky a zdokonaľovali sa v nich.

Spolupráca dodala nášmu vzťahu nový európsky rozmer, pomohla učiteľom a študentom  osvojiť si a zlepšiť schopnosti pracovať v tímovej práci, naučiť sa plánovať a realizovať projektové aktivity, využívať informácie a komunikačné technológie. Študenti si tiež zlepšili sociálne, jazykové a kultúrne kompetencie a pochopili význam interkulturálnej spolupráce, pretože jazykové zručnosti a multikulturálne kompetencie sa stávajú stále dôležitejšie na európskom trhu práce a v európskych spoločnostiach, ktoré vychádzajú z rozličných kultúr a tradícií.

Študenti dokumentovali projektovú prácu prostredníctvom internetu, CD a video prezentácií, projektových web stránok, ktoré poskytovali veľa informácií o aktivitách študentov, správy a prezentácie o životnom a školskom prostredí, kultúre, zvykoch a tradíciách zúčastnených krajín.

Význam projektu pre jednotlivé školy je veľmi pozitívny a prispel k rozvoju medzinárodných iniciatív. Dúfam, že naše priateľstvo bude dôstojným príkladom a inšpiráciou pre tých, ktorí to ešte neskúsili.


Na záver mi dovoľte vysloviť úprimné poďakovanie všetkým, ktorí nám umožnili tento projekt doviesť k úspešnému koncu.

 

Denník z tretieho stretnutia nájdete na tomto mieste už čoskoro.

Zatiaľ si môžete pozrieť prezentáciu z tohoto stretnutia v slovenskom alebo anglickom jazyku.

Pondelok 27.4.2009
Náš odlet bol naplánovaný na 14:25, a tak sme všetci o 13:10 stáli v budove košického letiska,  pripravení na check-in. Ten prebehol bez väčších ťažkostí a ďalších 20 minút sme mali voľno. Približne o 13:45 sme sa dostali k bezpečnostnej prehliadke. Tá taktiež prebehla bez väčších zmätkov a dostali sme sa do odletovej haly.
Ani sme sa tam veľmi neusadili a už sme mohli prejsť cez poslednú kontrolu a nastúpiť do lietadla ČSA smer Praha. Odleteli sme načas, avšak let sa ku koncu stal viac nepríjemný, či už vinou vetra alebo pilota. Nakoniec sme však bezpečne pristáli na pražskom letisku Ruzyně približne o 16:00.
Na Peťa tam už čakala jeho teta, ktorá ho zobrala niekam si sadnúť a pokecať. Pani profesorky tiež išli svojou cestou, a zvyšok sa vydal hľadať miesto, kde by sa dalo pripojiť na wifi. Keďže sme boli smädní a hladní, naše kroky smerovali do najbližšieho McDonaldu.
Potom sme zistili, že ak chceme wifi, musíme za to platiť. Našťastie sa na letisku nachádza aj stánok Vodafone, kde sa dá na wifi pripojiť zadarmo, čo sme hneď využili. Let do Bonnu bol až o 20:25, takže sa nám ani neoplatilo ísť niekam inam. Cez bezpečnostnú kontrolu sme prešli bez problémov a onedlho sme čakali na autobus, ktorý nás odvezie k lietadlu. Let bol príjemnejší, a najmä zaujímavejší, pretože bolo vidieť vysvietené mestá.
Na letisku Bonn/Cologne sme pristáli zhruba o 22:10 a s batožinami sme sa vymotali o takých 20 minút neskôr. Keďže je Neuwied od letiska vzdialený takých 90km, prišli po nás dve autá, ktoré šoférovali Winfried  a Jürgen, aspoň tak sa mi zdá. Cesta nám zabrala hodinku a po príchode na ubytovňu sme všetci padli mŕtvi do postele.

Utorok 28.4. 2009
Ráno sme vstali okolo 8:05 a s maďarskou delegáciou sme zašli do jednej z mnohých, a hlavne na naše pomery drahých, pekární. Po ľahkých raňajkách sme zamierili do David-Roentgen-Schulle (DRS). Po ceste sme narazili na žiakov a profesorov z Cypru a Grécka.
Spoločne sme teda prišli do školy, kde nás o čosi neskôr privítal riaditeľ školy. Ďalšou náplňou dňa bolo vystrihovanie puzzlov s motívom každej partnerskej krajiny.
Po obede v miestnej školskej kantíne prišlo na rad vyhodnotenie dotazníka na školách. Po dotazníku bolo voľno, ktoré každý strávil svojím spôsobom. Večierka bola o 23:00, takže sa nebolo kam ponáhľať.

Streda 29.4.2009
Streda sa začala rovnako ako utorok, len s tým rozdielom, že raňajky sme si tentokrát dali v kantíne. Po raňajkách sme sa ešte vyfotili pred školou, a potom sme sa pobrali do miestnosti, kde nás už čakali niektorí študenti zo školy. Pointou bolo posadať si tak, aby pri každom stole sedel aspoň jeden zahraničný študent. Úspešnosť síce nebola 100%, ale väčšina stolov mala multikultúrne zastúpenie. Po tomto hodinu a pol trvajúcom debatnom krúžku nasledovali prezentácie jednotlivých škôl, krajín a miest.
Všetky prezentácie boli zaujímavé, no naše zožali najväčší úspech. Na obed sa tentokrát objednala pizza priamo do školy a všetci sme sa spoločne najedli. Po obede nasledovalo menšie voľno.
Ďalšou zastávkou bolo predmestie Neuwiedu, kde mali problémy s mládežou. Tu sa nám ušlo niečo, čo by sa dalo nazvať prednáškou o tom, ako zvládli vandalizmus a ako ho aspoň čiastočne eliminovali. Po prednáške sme sa šli pozrieť na stánok, ktorý postavili mládeži. Potom sme sa šli najesť do budovy, v ktorej prednáška prebiehala. Zvyšok večera sme strávili na izbách.

Štvrtok 30.4.2009
Vo štvrtok sme mali ísť do Bonnu a preto sme vstali o čosi skôr ako obyčajne. Aj keď sme si mysleli, že budeme poslední, čo prídu na stanicu, opak bol pravdou. Cesta do Bonnu bola mierne hektická, ale nakoniec sme to zvládli. Našou prvou zastávkou bolo múzeum. Tam sme mali na takú hodinku rozchod. Ďalej sme pokračovali do centra Bonnu. Tam sme dorazili niečo pred poludním a po vyfasovaní mapiek sme sa rozpŕchli všetkými smermi. Opätovné stretnutie bolo naplánované na 15:45.
Pri potulkách Bonnom si väčšina zadovážila väčší či menší darček alebo niečo, čo ich zaujímalo. Cesta späť do Neuwiedu bola plynulejšia, avšak dlhšie sme čakali na prestupe. Do Neuwiedu sme dorazili okolo 18:15 a šli na ubytovňu. Približne o 19:30 sme šli do školy na, pre nás, „poslednú večeru“, ako ju Peťo nazval. Táto večera pozostávala z veľkého množstva mäsa, pečiva a šalátu. Samozrejme boli podávané aj rôzne nápoje. Avšak pred samotnou večerou pred nás ešte predstúpili členovia Youth Council. Hovorili nám o tom, ako sa stretávajú, o čom sa rozprávajú a ako spolupracujú so zástupcami mesta Neuwied. Po výdatnej večeri sme sa pobrali späť, keďže na druhý deň nám skoro ráno letelo lietadlo. So všetkými sme sa rozlúčili a pobrali sa spať.

Piatok 1.5.2009
Budíček bol o 4:00 ráno, aby sme sa stihli dobaliť a dostať na letisko. Let sme mali o 7:00. Do Prahy sme doleteli s menším meškaní, približne o 8:35. Lietadlo do Košíc sme mali o 11:20, takže opäť nejaká tá hodinka na zabitie pri wifi. Let do Košíc prebiehal v poriadku, až na pristátie, ktoré sa nám podarilo až na druhý pokus.

 
Fotografie nájdete v galérii .
We arrived at Larnaca at night, actually early morning. The aim of our visit was the first project meeting at the partner school. Larnaca, (Greek: Λάρνακα, Turkish: Larnaka) is the city of the Republic of Cyprus situated on the southern coast of Cyprus. The island's largest airport, Larnaca International Airport is located on the outskirts of the city. It has a population of 72,000 and is the island's second commercial port and an important tourist resort. The city of Larnaka is well-known for its picturesque seafront which includes rows of palm trees. Here you will also find Larnaca Marina, one of the four official entry points, by sea, to the island. We have seen there a lot of interesting places and the people and the city left very good impression on both of us.
 
 
People, teachers and students, at school were very kind and tolerant. We were interested in their school system and met the principal of the school Mr. Dimitris Dimitriou and the vice – principals or the deputies of the school Mr. Panikos Anaxagorou, Michalis Theocharides, Michalis Angastiniotis, Savvas Palechoros, the project coordinator Soterios Vassiliou and other important people.
 
Larnaca is well known not just because of the seaside and beaches, but you can see there a lot of historical places of interest. We could see: District Archaeological Museum, the fort, Agios Lazaros Church, Aggeloktisti Church, Paleontology Museum, Agios Minas Convent, Hala Sultan Tekke and Lefkara - a picturesque village, 40 km from Larnaca, partly restored and protected, famous for its local lace known as 'Lefkaritika' and for its silver-ware. According to tradition, Leonardo Da Vinci visited the village and bought an altar cloth, which he donated to the Milan cathedral.  We have visited the village with our Czech friends.
 
The capital city is Nicosia /Lefkosia/, one of the oldest cities, today is a sophisticated and cosmopolitan place in the Eastern Mediterranean, rich in history and culture and combines its historic past with the amenities of a modern city. The heart of the city, within the 16 th century Venetian walls has a number of interesting Museums and art galleries, Byzantine churches and a number of medieval and neo-classical buildings and the narrow streets retain the romantic atmosphere of the past.

Predložili sme a máme schválený na realizáciu 2-ročný projekt vrámci Programu celoživotného vzdelávania Comenius – Socrates s názvom Youth in Europe arrange their living space together Our city – Our school – Our classroom. Študenti a učitelia zapojení do projektu budú môcť porovnávať vzdelávacie prostredie, zvyky, tradície, každodenný život, kultúrne rozdiely a podobnosti v piatich krajinách patriacich do odlišných zemepisných a kultúrnych oblastí: Cyprus, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Slovensko. Konečným cieľom je budovanie základov pre spoločnú integráciu do multikulturálnej Európy a vzájomná tolerancia. Projekt podporuje rozvoj všetkých partnerských škôl.