Ako nenaletieť podvodníkom? Čo robiť, keď vám e-shop nepošle tovar? A máte vôbec právo na vrátenie peňazí? Aj na tieto otázky dostali odpovede žiaci 3. ročníka počas inšpiratívneho stretnutia s odborníkom z praxe. Na našu školu zavítal zástupca Európskeho spotrebiteľského centra na Slovensku, pán Igor Pižont. Žiakom priblížil svet spotrebiteľských práv spôsobom, ktorý mal ďaleko od klasickej prednášky.
Už od prvých minút bolo jasné, že nepôjde len o teóriu. Žiaci sa ponorili do reálnych situácií, s ktorými sa môžu stretnúť možno skôr, než by čakali – problematické online nákupy, neuznané reklamácie či čoraz častejšie internetové podvody.
Zástupca centra zároveň predstavil, ako táto organizácia pomáha spotrebiteľom riešiť problémy naprieč Európou – najmä v prípadoch, keď komunikácia s predajcom zlyhá. Pre mnohých žiakov bolo prekvapením, že takáto pomoc je dostupná bezplatne.
Celé podujatie malo jasný cieľ: ukázať mladým ľuďom, že byť spotrebiteľom neznamená byť bezmocný. Práve naopak – informovaný spotrebiteľ má v rukách silné nástroje.
A podľa reakcií žiakov to vyzerá, že najbližší „podozrivý e-shop“ už len tak šancu nedostane.
Marta Greňová,
učiteľka ekonomických predmetov





