Obsah lekcie 2 OrCAD Layout 


OrCAD - Vytvorenie nového návrhu.

 

Návrat na začiatok 1.

V Layoute ak chcete vytvoriť nový návrh, musíte najprv nastaviť prostredie. Tabuľka definuje postupné kroky, ktoré musíte v procese nastavovania urobiť:

  • Definujte zdrojové súbory a cieľový podadresár kam sa uloží návrh.
  • Navoľte mernú jednotku vzdialenosti
  • Vytvorte obrys dosky
  • Definujte vrstvy v priereze dosky.
  • Nstavte system grid  - raster pomocných bodov v ploche
  • Špecifikujte typy komponentov použítých v návrhu 
  • Definujte technológiu výroby a 
  • Nastavte pravidlá dodržiavania odstupov
  • Definujte pajacie plošky
  • Definujte prechodky
  • Navolte farby dizajnu návrhu.
Návrat na začiatok 2.

Nový návrh môžete začať z pracovného okna Layoutu alebo okna s návrhmi.

Návrat na začiatok 3.

Pri začatí z pracovného okna začnite v ponuke File  - súbor a navoľte New - nový ...

Návrat na začiatok 4.

... potom zvolte technologický vzor pre nový návrh, a avoľte tlačítko Open - otvor.

Návrat na začiatok 5.

Technologický vzor
môže obsahovať hocičo čo môže byť včlenené do návrhu, s výnimkou netlistu. Môže definovať vrstvy dosky, štandardné nastavenie gridu - rastra pre umiestňovanie komponentov, medzery  t.j. odstupy, šírky spojových línií a pájacích plošiek.

 

Poznámka v spodnom okne: Pozrite si popis "technologického vzoru" pred tým ako budete pokračovať ďalej.

Návrat na začiatok 6.

Následne navoľte netlist ( *.mnl), ktorý obsahuje informáciue o prepojení súčiastok a typy komponentov vo vašom novom návrhu. Potom stlačte Open - otvoriť.

Návrat na začiatok 7.

Špecifikujte názov súboru a podadresar do ktorého umiestnite nový návrh, a potvrďte tlačítkom Save - uložiť. 

Systém AutoECO Layoutu vytvorí pre dosku súbor.

Návrat na začiatok 8.

V návrhovom okne môžete v ľubovolnej chvíli  natiahnúť nový technologický vzor. Otvorte voľbu menu File - súbor, potom Load - natiahni, zvolte si v ponúknutom zozname medzi súbormi obsahujúcimi technologické vzory (.TCH), nakoniec ztlačte Open - otvoriť. 

Návrat na začiatok 9.

Keď nastavujete v návrhu  mernú jednotku pre vzdialenosť otvorte ponuku Options - voľby v hlavnom menu a vyberte z ponuky submenu System Settings - nastavenie systému. Zmente nastavenie v ponúknutom dialógovom okne a potom navoľte tlačítko OK.

Návrat na začiatok 10.

Následne môžete editovať Obrys dosky, ktorý môže a nemusí byť súčasťou technologického vzoru. Ak tento neobsahuje obrys dosky vytvorte si ho sami. 

Návrat na začiatok 11.

Na vytvorenie novej obrysovej čiary dosky stisknite tlačítko odpovedajúce nástroju pre vytváranie obrysu (vid pravá šipka), alebo navolte v hlavnom menu Tool - nástroje a po otvorení roletkového  menu navoľte Obstacle - obrysy a následne Select Tool - vyber nástroj. 

Návrat na začiatok 12.

V návrhovom okne dvakrát kliknite na ľavé tlačítko myšky. Otvorí sa pracovný formulár Edit Obstacle - Edituj Obrys (prekážku).

Návrat na začiatok 13.

Modifikujte nastavenie prekážky ako Obstacle Typ - Board outline - "Obrys dosky".  Stlačte OK a nakreslite obrysovú čiaru.  

 

Návrat na začiatok 14.

Pri definovaný vrstiev "sendviča" dosky plošných spojov stlačte medzi tlačítkami nástrojov tlačítko pre tabuľku - vid. ľavá červená šipka, potom zvolte v otvorenom menu Layers - vrstvy. Objaví sa tabuľka obsahujúca vrstvy dosky plošných spojov.

Návrat na začiatok 15.

Dvakrát kliknite tú vrstvu v stĺpci označenom Layer Name - meno vrstvy, ktorú chcete modifikovať. Otvorí sa dialógové okno Edit Layer - edituj vlastnosti vrstvy. Modifikujte nastavenia (vid. pravá šipka)  a nakoniec zvolte tlačítko OK. 

Návrat na začiatok 16.

Na nastevnie vlastností gridu - rastra, otvorte podmenu stlačením Options - nastavenia v hlavnom menu a následne System Settings - nastavenie systému. Otvorí sa okno Grids. Zmente nastavenia a stlačte tlačítko OK.

Návrat na začiatok 17.

Teraz definujte globálne pravidlá pre odstupy - t.j. medzery medzi vodivými prvkami vodičmi, pajacími ploškami a prechodkami. Urobíte to takto: Zvolíte tlačítko Tabuľka (vid.ľavá šipka) Navolíte v menu Strategy - strategické pravidlá a  následne Route Spacing - medzery (odstupy) medzi vodičmi - čím vyvoláte tabuľu (vid nasl. okno). 

Návrat na začiatok 18.

V okne tabuľke  Route Spacing - odstupy vodičov, dvakrát klinkite na vrstvu. Otvorí sa dialógové okno Edit Spacing - edituj odstupy. Modifikujte nastavené hodnoty pre odstupy a navoľte tlačítko OK. 

Návrat na začiatok 19.

Pájacie plôšky pre nový návrh sú definované v knižnici Layout footprint libraries - Knižnica pájacích plošiek pre Layout - obsahuje pre každú elektronickú súčiastku presné rozloženie pájacích plošiek pre každú jej nožičku  a grafický obrázok zodpovedajúci prvku. Nasledovná tabuľka popisuje ako vytvoriť footprint - nákres rozloženia nožičiek pre novú súčiastku.

Vytvorenie novej pájacej plôšky

  1. Navoľte tlačítko tabuľka
  2. Z menu zvolte Padstacks a objavi sa tabuľka pre padstacky
  3. Zvolte správny a stlačte klavesu Insert na klávesnici. Toto vytvorí kópi padstacku.
  4. Dvakrát kliknite na novo vytvorený padstack. Objaví sa dialógové okno Edit Padstack.  
  5. Zapíšte nové meno padsatcku v políčku Padstack text, potom editujte ostatné nastavenia.
  6. Nakoniec zvolte tlačítko OK.
Návrat na začiatok 20.

Následne definujte typy prechodiek. Zatlačte tlačítko pre Tabuľku a v otvorenom menu navoľte Padstacks. Otvorí sa tabuľka Padstacks.

Návrat na začiatok 21.

Dvakrát kliknite na meno VIAx. Otvorí sa dialógové okno Edit Padstacks. Nastavte konfiguráciu prechodky a následne stlačte OK. 

Návrat na začiatok 22.

Na to aby ste špecifikovali nastavenie pre voľnú prechodkovú matricu, navolte v menu Options - voľby, Free Via Matrix Settings - nastavenie matrice voľných via. V otvorenom dialógovom okne modifikujte potrebné údaje a stlačte tlačítko OK.

Návrat na začiatok 23.

Keď umiestnite voľnú via -prechodku, v návrhu sa objaví jej značka s nápisom "FV" a táto bude pridaná na spodku tabuľky Components.

Návrat na začiatok 24.

Posledný krok nastavovacieho procesu je nastavenie farby priradenej objektu, resp. vrstve dosky plošných spojov. Navoľte tlačítko Color - farba medzi tlačítkami na paneli nástrojov (vid.šipka) a vysvieti sa tabuľka farieb...

Návrat na začiatok 25.

... potom dvakrát rýchlo kliknite na danú farbu tabulke farieb. Otvorí sa dialógové okno Color ponúkajúce spektrum farieb. Navoľte novú farbu a potvrdte tlačítkom OK.

Návrat na začiatok 26.

Ak budete chciet vedieť viac o nastavení dosky pozrite si Lekciu zaoberajúcu sa Umiestňovaním komponentov. 

Návrat na začiatok

 

fin


Author of  WEB Pages and Translation  Ing.  JANOUŠEK  Jaroslav.
Copyright © 2003   ManINFO - Košice.  All rights reserved.
Revised: január 31, 2004 .