Databázové a informačné systémy - charakteristika, základné vlastnosti  databázových systémov
(informatika pre študentov štvrtého-piateho ročníka Leteckej fakulty, TU KE - 2005 - RNDr. Peter Szabó)

Databázové systémy vo všeobecnosti charakterizujú predovšetkým nasledujúce vlastnosti:
  1. Perzistencia (travnie, stálosť)- životnosť dát nie je ohraničená časom vykonávania programu - t.j. dáta existujú aj po ukončení programu, ktorý s nimi manipuluje. Môžu sa spracovávať opätovným vykonaním daného programu, resp. iným programom. Uchovávajú sa preto v externých (sekundárnych) pamätiach: disky, magnetické pásky,  a iné dátové nosiče.
  2. Správa externej pamäte - väčšina dát sa uchováva v externých pamätiach. Ak chce program aktualizovať niektoré údaje, musí ich najprv načítať z externej do operačnej pamäte, tam ich spracovať a potom opätovne zapísať do externej pamäte. Operácie na sprístupňvanie externej pamäte trvajú rádovo dlhšie ako operácie vykonávané v operačnej pamäti. Databázový systém musí preto poskytovať prostriedky na zefektívnenie práce s externou pamäťou.
  3. Konkurentnosť - s uchovávanými dátami môže súčasne pracovať viac používateľov. Systém musí zabezpečiť riešenie potenciálnych konfliktov, ak sa pokúsi s rovnakými údajmi naraz manipulovať niekoľko používateľov.
  4. Bezpečnosť - databázové systémy sa často používajú v "citlivých" oblastiach, ako napríklad bankové systémy, registre obyvateľstva a pod. Systém musí byť preto chránený pred nepovoleným prístupom. Najlepšou ochranou sú vo všeobecnosti organizačné opatrenia v organizácii, kde sa systém prevádzkuje. Databázový systém však musí tieto opatrenia podporiť: umožniť identifikáciu používateľa a priradiť mu dáta a programy, ku ktorým má prístup (tzv. autorizácia).
  5. Spoľahlivosť - keďže uchovávané dáta bývajú často veľmi dôležité, nesmie dôjsť k ich strate alebo poškodeniu pri zlyhaní hardwaru alebo softwaru. Ochrana pred zlyhaním hardwaru (hard crash) sa zabezpečuje predovšetkým harwarovými prostriedkami. Databázový systém ju podporuje iba čiastočne - prostriedkami na zálohovanie dát do záložnej externej pamäte. Výraznejšiu ochranu poskytuje pred zlyhaním softwaru (soft crash). Zahŕňa predovšetkým transakčný mechanizmus, umožňujúci zachovanie konzistentnosti datbázy. Transakciu tvorí skupina príkazov definovaná používateľom, ktorá sa buď vykoná celá, alebo sa nevykoná vôbec. V prípade chyby počas vykonávania transakcie, systém automaticky zabezpečí návrat do konzistentného stavu pred jej začiatkom.
  6. Dotazovanie - na bežnú prácu s uchovávanými dátami využívajú koneční používateľia aplikačné programy, vytvorené programátormi. Používatelia však častokrát potrebujú vyhľadávať údaje v báze dát podľa ad - hoc kritérií. Tieto kritériá nebývajú známe vopred a sú zvyčajne natoľko jednoduché a dočasné, že sa pre ne neoplatí vytvárať špeciálne programy. Databázový systém preto má poskytovať jazyk veľmi vysokej úrovne, ktorý dovolí laickému používateľovi, so znalosťou základnej štruktúry bázy dát, vyhľadávanie dát podľa jednoduchých kritérií. Tento deklaratívny dotazovací jazyk je štandardizovaný, aby sa dal využiť v rôznych databázových systémoch.

naspäť
17.11.2004